Проучване на Работната група за пасивна безопасност към Икономическата комисия на ООН за Европа (ИКЕ на ООН) показва съществени пропуски на столчетата за кола с предпазна възглавница (щит).
В рамките на това проучване е разгледана системата като средство за обезопасяване, а не конкретно столче. Оказва се, че тя може да има съществени пропуски по отношение на безопасността.
При тестовете се наблюдава частично или цялостно изхвърляне на манекена, както и завишено натоварване в областта на корема. Eдна от ключовите функции на детските столчета за кола е именно да задържи детето в столчето и да предотврати досега на детето с вътрешността на превозното средство.
Измерването на напрежението в корема също е изключително важно, тъй като високо натоварване в коремната област може да доведе до травми на вътрешните органи и вътрешни кръвоизливи, които могат да бъдат фатални. При проведените тестове са съпоставени столчета с възглавница (щит) и такива с 5-точков колан и са отчетени определени индикатори при съответния начин на обезопасяване.
В зависимост от възрастовата група на манекена са се случили някои от тези неща:
- пълно изхвърляне на манекена от столчето;
- частично изхвърляне на манекена, включително контакт на главата с тавана на колата или със съседно детско столче;
- по-високо измерено налягане в корема от предварително определения праг.
Заключението е, че съществува потенциален риск за децата, превозващи се в такъв тип столчета за кола.
Проучването е проведено в края на 2013 г. и първата половина на 2014 г. и обхваща различни марки столчета с такава система за обезопасяване, които са били оценени като „много добри“ при потребителски тестове от май и ноември 2013 г.
Тестовете са проведени в сертифицирани от EuroNCAP лаборатории и са фокусирани върху ползването на столчета с предпазна възглавница (щит). За тестовете са използвани автомобили, които през 2013 г. вече са били тествани със столчета с 5-точков колан и са получили най-високи оценки за безопасност. Спазени са инструкциите за монтаж на производителите и са ползвани манекени, отговарящи на възраст 1.5 г. и 3 г. (столчета с предпазна възглавница се предлагат на пазара за деца от около 9-месечна до 4-годишна възраст).
При друго проучване, проведено от Международния изследователски съвет по биомеханика на нараняванията през 2016 г., най-често срещаното нараняване при тестовете на подобен тип столчета е контузия на белия дроб. Резултатите показват, че деформацията на гръдния кош в столче с петточков колан е значително по-малка в сравнение с тази, наблюдавана в столче с предпазна възглавница. Едно от заключенията е, че е вероятно деца, возещи се в столче с предпазна възглавница, да получат наранявания на вътрешните органи дори без фрактури на ребрата.