Скелетът на малкото дете е мек и все още се развива. Костите на шията и гръбначния стълб са свързани с хрущял, а не с твърда кост. Процесът на втвърдяване на тези кости започва едва след 2-годишна възраст и отнема години. При катастрофа всичко вътре в автомобила се изхвърля в посоката на движение, включително пътниците. Телата им се държат от предпазните колани, но главите са необезопасени.
При челен удар в столче с монтаж
по посока на движението, коланите на детското столче дърпат тялото на детето назад, но тежката глава на детето ще бъде изхвърлена напред с огромна сила, причинявайки тежки наранявания на врата и гръбнака. При това движение цялата сила на сблъсъка се съсредоточава върху незрелия, деликатен гръбначен стълб на детето, но меките кости във врата на детето не са достатъчно развити, за да защитят гръбначния мозък при такива сили.
В столче с монтаж
обратно на движението, цялото тяло е защитено от облегалката на столчето, която абсорбира удара, като по този начин предпазва уязвимите врат и глава на детето. При катастрофа със скорост 50 км/ ч, вратът на гледащо напред дете е подложен на натоварвания от 180-300 кг. За да може детето да избегне наранявания, това натоварване никога не трябва да надвишава 130 кг. В столче, обърнато обратно на движението, натоварването на врата е само 40-80 кг.