

Есенният тест за детски столчета за кола на ADAC (2025 г.) сериозни пропуски в безопасността на два модела – Chipolino Olympus i-Size и Reecle 360 (ZA10 i-Size), става ясно от публикация, качена на официалния сайт на международно утвърдената сред потребители и производители организация.
Тестовете за челен удар, проведени като част от всички изпитания, се основават на текущите краш тестове на Euro NCAP по отношение на тежестта на катастрофата. Тестовите модели са подложени на значително по-високи сили от изискваните за тестовете за одобрение на детски столчета съгласно действащия стандарт UN R129 .
И двата модела официално са разрешени за продажба, тъй като съответстват на действащите стандарти за сигурност (UN R129). Но по-строгите тестове на ADAC доказват, че реалната защита при катастрофа може да се окаже недостатъчна.
При симулация на челен удар с единадесеткилограмов манекен, закрепен с колани в позиция обратно на движението, съгласно публикуваната от ADAC информация:
При Chipolino Olympus i-Size самата седалка се откъсва от базата и се изхвърля напред, като съществува висок риск детето да се удари в предната седалка и да получи сериозни наранявания.
При Reecle 360 се откъсва въртящият механизъм и седалката се завърта неконтролируемо, което представлява висок риск детето да се сблъска с вратата на превозното средство или с предната седалка, което да доведе до сериозни наранявания.
При краш тестовете, проведени със столчетата, монтирана по посока на движението, конструкцията и при двата модела е издържала натоварванията.
ADAC посочва в публикацията си, че по информация от производителя, Chipolino Olympus i - Size вече не е наличен и е разпродаден. Наша проверка обаче установи, че столчето все още е налично за закупуване от различни български магазини.
Доставчикът на детското столче Reecle 360 (ZA10 i-Size) също е бил информиран за резултата, но все още не е коментирал. Изумление буди фактът, че моделът на Reecle се намира и под други наименования! Детското столче, рекламирано онлайн под името „Reecle 360 Rotatable i-Size детско столче за кола с ISOFIX 40-150 см (0-36 кг) обратно на движението до 12 години, ECE R129“, е посочено също в ръководството за потребителя като „ZA10 i-Size“ и „946i i-Size“. Следователно е възможно това детско столче, което носи номера на одобрение „E8–0313715“ върху тестовия етикет, да се продава и под други продуктови имена.
ADAC силно препоръчва тези столчета да не се използват, въпреки че и двата модела отговарят на законовите изисквания и са разрешени за продажба в Европа.
Съветът на ADAC е родителите да бъдат бдителни и да се информират за резултатите от тестовете на детско столче, което обмислят да закупят.
Източник: https://www.adac.de/news/kindersitztest-2025-zwei-sitze-fallen-durch/
