КАКВО ДА ПРАВЯ, КОГАТО НА ДЕТЕТО МУ ПРИЛОШАВА В КОЛАТА?
Здравейте! Аз съм Силвия и днес ще говорим за едно често срещано явление - прилошаването в колата.
Прилошаването в колата се случва както при деца, така и при възрастни и е свързано с вестибуларния апарат. Появява се, когато мозъкът получава смесени съобщения. Когато той регистрира движение, което виждат очите, а тялото е в покой, ефектът понякога се изразява в гадене. А то от своя страна често води и до повръщане.
Също така мозъкът се затруднява и когато трябва да обработи информацията от бързо променящата се картина. Най-често ни прилошава, когато гледаме бързодвижеща се картина, а тя е най-бърза през страничния прозорец.
Понякога родителите свързват гаденето с возенето обратно на движението. Но всъщност посоката на движение няма значение. Ако на детето му прилошава, докато се вози назад, най-вероятно ще му прилошава и ако го обърнете напред. Затова, бъдете търпеливи и пробвайте различни решения, докато не откриете това, което работи за вашето дете.
И така, какво да правим, за да облекчим прилошаването на детето?
Когато детето гледа само към задния или само към предния прозорец, предметите се движат много по-бавно, за разлика от тези в страничния прозорец и е възможно прилошаването да спре или поне да намалее. Затова е добра идея да ограничите гледката през страничния прозорец. Можете и да насърчавате детето да гледа пред себе си, а не настрани или надолу.
Друго, което е полезно за всички, са почивките. Спирайте често, за да се разтъпчете и да подишате малко свеж въздух. Ние възрастните просто трябва да приемем, че пътуванията могат да отнемат повече време, когато имаме деца в колата.
Още нещо - възможно е детето да се чувства по-добре, ако температурата в колата не е твърде висока. Затова е добре да поддържате по-хладноа температурата в колата, както и да имате вода наблизо, за да може детето да се освежава на малки глътки по време на път.
Също така ви съветвам да избягвате пътуване след обилно хранене. Добре е да ограничите, млякото, млечните продукти и сладкишите по време на път. Вземете със себе си суха храна като бисквити, солети или други, богати на въглехидрати храни, от които детето да похапва в почивките. Във водата пък може да добавите няколко капки лимон за допълнителна свежест.
Ограничете заглеждането в телефони, таблети или книжки, както и гледането надолу в колата. Насърчавайте детето да гледа надалече пред себе си, за да може плавно да проследява движението на предметите.
Друго, което можете да правите, е да съобразявате дългите си пътувания с времето за сън на детето. Така то ще спи без да му прилошава, а вие ще пътувате спокойно.
Съществуват и лекарства против прилошаване, но за тях задължително се консултирайте с педиатър.
Ще се радваме в коментар да ни кажете други трикове за справяне с прилошаването в колата! За да научавате първи за следващите ни видеа, не забравяйте да се абонирате за канала ни ☺
Чао и до следващия път!
А до тогава не забравяйте – винаги закопчавайте детето си в столчето! Това може да спаси живота му.