Здравейте! Аз съм Силвия. Вероятно сте чували всякакви теории и митове за бебетата и возенето им в колата. Например, че за бебето е вредно да се вози в столче. Някои казват, че ще му се увреди гръбчето, други пък - крачетата. Някои смятат, че то трябва задължително да се вози легнало. Но каква е истината? Сега ще разберем!
Най-важното, което трябва да знаем е, че използването на подходящо столче в колата е абсолютно задължително. Освен че е законово изискване, това е и единствената защита за бебето при евентуален пътен инцидент.
Често производителите на детски столчета препоръчват бебето да не стои в столчето си повече от 2 часа без почивка. Това, разбира се, не означава стриктно да дебнем часовника.
При дългите пътувания се препоръчва да се правят чести почивки, за да се извади бебето от столчето и да се раздвижи. Но така или иначе, с малко бебе, често се налага да се спира за хранене или смяна памперса. За възрастните също е добре да се разтъпчат, за да избегнат схващания.
Това правило се отнася и за прибирането на бебето вкъщи, когато е заспало в столчето за кола. То трябва да бъде извадено от столчето и преместено в легълцето си, щом стигнем удома. Не го оставяйте да спи дълго в столчето, ако можете да го сложите в креватчето му.
Сигурно ще се запитате, защо това е важно. Всички знаем, че физиката на бебетата е различна от тази на възрастните. Главата е доста по-голяма и тежка, а вратът е слаб и трудно успява да удържи тежестта на главата.
Поради тази причина, когато малкото бебе системно е в полуизправена позиция за дълъг период от време, има риск да се случат две неща.
Първо – това може да доведе до ненужно натоварване на гръбначния стълб.
И второ - може да бъде ограничен въздушният поток към белите дробове на бебето, защото рефлексът на новороденото да държи главата си вдигната още не е развит.
Основните рискове идват, ако бебето системно прекарва часове наред в столчето за кола. Например, ако имате навик след пътуване с колата да прехвърлите столчето върху количката и да отидете да се разхождате в парка. Или ако ползвате столчето като място за спане извън колата, вместо да поставяте бебето на равна повърхност в леглото му или в количката.
Препоръките за съвсем малките бебета (новородени и недоносени) са за почивка на всеки 30 минути в столчето.
Потенциалните рискове обаче не бива да спират родителите да използват столчета за кола, когато превозват бебетата си. Абсолютно задължително е бебетата и децата да бъдат правилно и безопасно транспортирани в автомобилите! А това е възможно единствено, чрез правилната употреба на детско столче. Просто трябва да осигурим необходимите почивки, за да предотвратим рисковете - съвсем лесно е и напълно безопасно!
Съществуват и столчета, които имат функция за пълно легнало положение. Много важно е да знаете, че тази функция НЕ може да се ползва по време на пътуване! Ползвайте я само извън колата. За максимална безопасност в колата, бебетата трябва да се превозват в полулегнало положение. Ъгълът на столчето (където лежат главата и гърба на бебето) не бива да надвишава 45 градуса. Това е така, защото при евентуален удар или рязко спиране, в напълно легнало положение, коланите ще бъдат единственото нещо, което задържа бебето на мястото му. По този начин силите на удара ще бъдат разпределени върху много по-малка площ и детето може да бъде сериозно наранено.
Да обобщим:
- Возим детето в столче при всяко едно пътуване с колата, независимо дали е на 2 преки или 200 км разстояние
- При пътуване с бебе правим почивка на всеки около 2 часа, а с новородено и по-често.
- Не ползваме столчето за дълги разходки в парка, нито като заместител на леглото у дома
- Ще се радваме в коментар да ни разкажете вие на какви митове сте се натъквали за возенето на бебето в колата! За да научавате първи за следващите ни видеа, не забравяйте да се абонирате за канала ни.
Чао и до следващия път!