Всички знаем, колко объркващ може да бъде изборът на столче за кола. Най-големият проблем, е, че има твърде много информация. Всеки, когото попитаме, има различно мнение, а и в крайна сметка - всички столчета ни изглеждат еднакви. Затова, нека да видим, как най-лесно да изберем подходящо столче за детето си.
НАЙ-ВАЖНОТО, което не трябва да забравяме, е, че когато купуваме столче за кола, купуваме защита за детето си в случай на пътен инцидент. Това е единствената и най-важна функция на детските столчета!
Естествено, искаме да купим сигурно столче за детето си! Първото, което трябва да направим, е да определим правилно групата на столчето. За целта трябва да съобразим възрастта, теглото и височината на детето. Специалистите не препоръчват столчета, които обхващат всички групи (от 0 до 36кг).
В идеалния случай бихте ползвали няколко различни столчета, преминавайки през различните възрасти на детето. Първа ще бъде „кошницата“ за новороденото. След това идва ред на столче с удължено ползване обратно на движението за подрастващото дете до около 4-5-годишна възраст. А накрая - бустерна седалка с облегалка за по-голямото дете.
Втората стъпка е, да определим начина на монтаж според колата си. Проверете дали колата Ви има ISOfix, преди да започнете търсенето на столче. Ако колата разполага с ISOfix система, е добре да купим столче с такъв монтаж, поради по-малкия риск от неправилен монтаж. Повечето автомобили, произведени след 2006 г., имат ISOfix система. Ако обаче колата не е оборудвана с ISOfix, със сигурност трябва да изберете столче, което се монтира посредством автомобилния колан.
И все пак, използването на столче с ISOfix не трябва да бъде фикс идея Стига монтажът на столчето да е извършен правилно и съгласно инструкциите, няма значение дали столчето е със или без ISOfix. Има много добри столчета, които се монтират посредством колани, както и много лоши, които се монтират с ISOfix
Стигаме до третата стъпка, а именно - проверката за безопасност. Столчето задължително трябва да отговаря на действащите стандарти за безопасност! В момента в Европа действат два различни стандарта – ECE R44/04 и R129 (i-Size ) . Тези два стандарта гарантират покриване на минимални изисквания за безопасност. Подчертавам – минимални! Затова, ако искаме да осигурим максимална безопасност, можем да прегледаме резултатите от краш тестовете в някоя от европейските независими тестови организации.
Тези организации поставят столчетата в реални ситуации и имитират с тях различни катастрофи – челен и страничен удар и преобръщане. Независимите тестове обикновено се провеждат с по-висока скорост отколкото тези, които са задължителни по действащия стандарт. Освен това, манекените, с които се тества, са оборудвани със сензори в няколко допълнителни уязвими части на тялото, като врата и корема. Тези сензори измерват напрежението в момента на удара, за да покажат дали детето, което се вози в съответното столче, би получило животозастрашаващи наранявания в дадената ситуация. Това означава, че от една страна столчетата се тестват при много по-тежки условия, а от друга, много по-прецизно се измерват и проследяват последствията за детето. По този начин можем много по-лесно да се ориентираме, дали детето ни ще бъде ефективно защитено в случай на реален инцидент на пътя.
Затова, винаги търсете подробна информация с резултати от краш тестове!
И така, след като вече сме определили групата на столчето и начина на монтаж, е добре да разгледаме различни модели в интернет и да набележим няколко фаворита, които са се представили добре на независимите краш-тестове.
След като сме филтрирали столчетата според тези изисквания, вероятно ще трябва да изберем между столчета, които имат различни удобства и функции, като завъртане на 180 или 360о, регулируем наклон на седалката (по-известно като „функция сън“), магнитни държачи за коланите и т.н. Всички тези функции са създадени за повече удобство. Нито една от тях обаче няма отношение към сигурността на столчето, така че не са от съществена важност.
След това трябва да изпробваме тези столчета в колата си.
Накрая може да помислим за аксесоари, които да направят по-приятни пътуванията ни: огледало, в което да виждаме детето и то да вижда нас, когато се вози отзад обратно на движението; протектор, който да пази автомобилната седалка от мръсотия и следи от обувки; щори или други слънчеви протектори за задните прозорци, които да пазят детето от силните лъчи през лятото; и стикер “Дете в колата”, за да предупредите околните шофьори да бъдат по-внимателни около вас.
Ще се радваме в коментар да ни кажете вие как избрахте вашето столче!
А до тогава не забравяйте – винаги закопчавайте детето си в столчето! Това може да спаси живота му.