Основните разлики в критериите за одобрение на детските столчета за кола между двата стандарта са:
Групиране - новото мислене е, че е по-разумно да се преценява дали детето е подходящо за конкретно столче за кола на базата на височината, а не на теглото.
- столчета по R44 – групирани са в зависимост от теглото на детето, като се използват 5 теглови групи – Група 0, 0+, 1, 2 и 3
- столчета по R129 – избират се според ръста на детето, като горна граница на теглото на детето е дадена за столчетата с ISOFIX.
Тестове за страничен удар
- столчета по R44 – провеждат се по-леки тестове за защита на главата и врата
- столчета по R129 – включва допълнителни изисквания за защита при страничен удар
По-дълго ползване обратно на движението
- столчета по R44 – позволява на децата да пътуват по посока на движението в столче за кола от 9 кг (приблизително 9 месеца)
- столчета по R129 – изисква децата да пътуват обратно на движението най-малко до 15-месечна възраст
i-Size
- столчета по R44 – не могат да бъдат i-Size
- столчета по R129 – могат да бъдат i-Size
Въпреки че с новия стандарт за безопасност критериите за одобрение на детските столчетата за кола се засилват, е важно да запомните, че тези стандарти определят МИНИМАЛНИТЕ изисквания, на които столчетата трябва да отговарят, за да могат да бъдат пуснатина пазара. Ето защо, ако искате да осигурите МАКСИМАЛНА ЗАЩИТА за детето си, е добре да проверите дали столчето, на което сте се спрели, е тествано от независима лаборатория, и ако е тествано, да проверите резултатите му за сигурност.