В началото на 2021 г. Норвежката автомобилна асоциация (NAF) съвместно с шведската тестова организация Testfakta е тествала девет столчета за кола за бебета. Трите столчета, получили най-добри резултати, имат едно общо нещо помежду си: произведени са по най-новия стандарт за безопасност – i-Size.
Тествани са 7 столчета, които са одобрени по новия стандарт и 2, които са одобрени по стария R44/04. Важно е да отбележим, че и двата стандарта действат паралелно и на пазара се предлагат столчета, произведени и по двата.
Краш тестовете са проведени в акредитираната лаборатория CSI SpA в Италия и са тествани както челен, така и страничен удар. Столчетата са тествани по по-строги критерии от тези, по които са одобрени. Извършен е и потребителски тест, за да се провери колко лесно се използват столчетата за кола.
За краш тестовете е използван манекен, съответстващ на възраст от 1 месец, поставен в различните бебешки столчета, които от своя страна са монтирани на шаси, което симулира автомобил. При теста за челен удар шасито се удря челно в бариера със скорост 50 км/ ч. Тестът използва малко по-силен импулс от посочения в стандарта R129, като силата му е между 25-35G (при 20-28G при i-Size стандарта). Напрежението, което се причинява върху гърдите, главата и шията на манекена, се измерва и регистрира със сензори, а процесът се заснема едновременно от две високоскоростни камери.
Страничният удар е извършен изцяло в съответствие със стандарта R129. Резултатът показа, че i-Size столчетата осигуряват по-добра защита в случай на страничен удар в сравнение с тестваните столчета, произведени по стария стандарт R44, които не отговарят на граничните стойности за стрес върху главата и шията. Всички i-Size столчета обаче преминават теста успешно.
Повечето столчета преминават теста добре, а четири от тях не преминават границата за натоварване на гърдите.
BESAFE IZI GO MODULAR X1 е катеогричният победител в теста, като го преминава с 8,7 точки от общо 10. Тестът показва, че столчето предпазва детето добре както при челен, така и при страничен удар и е лесено за използване. Това столче е тествано както с isofix базата, така и без нея, за да се види, дали тя влияе на резултатите. Донякъде изненадващо, без ISOFIX базата, столчето се представя малко по-добре при страничен удар, отколкото с нея. Заключението е, че ISOFIX базата сама по себе си не осигурява повишена безопасност при действителна катастрофа, но улеснява монтирането на столчето, като по този начин намалява риска от неправилна употреба, което само по себе си може да осигури повишена безопасност.
Трите столчета от BeSafe, Bugaboo и UPPAbaby се справят добре както при тестовете за катастрофа, така и при потребителския тест. Останалите столчета получават по-слаби оценки или при тестовете за катастрофа, или при теста на потребителите.
BRITAX RÖMER PRIMO (одобрен по R44/04), дава най-слаби резултати при теста за страничен удар (оценка 1.0) и получава най-ниска обща средна оценка 4.1.
Столчетата, които не преминават успешно теста за челен удар, са Britax Römer Baby-Safe 2 i-Size, Cybex Cloud Z i-Size и Maxi-Cosi Coral. Важно е да се подчертае, че всички тези столчета са одобрени съгласно i-Size стандарта, и че отговарят на изискванията за безопасност при удар на стандарта.
Снимка на публикацията: CSI SpA