
На база на честотата на поява на рискови за безопасността на детето ситуации при возене е изчислен
KidsOnBoard Index. Индексът представлява обобщена оценка на поведението на родителите и варира от 0 до 100, където с 0 е оценено най-рисковото поведение, а със 100 – съобразеното с всички правила за безопасност поведение.
Средният индекс за родителите, участвали в проучването, е 77, което означава, че повечето от тях следват правилата и препоръките за детска безопасност в автомобила. Това се потвърждава и от разпределението на родителите по групи по поведение.
Стриктните: 27% (индекс между 91 и 100) – това са родители, за които
безопасността в колата е топ тема. Те са информирани и не допускат никакви изключения от правилата за безопасност. 99% от тях возят детето си в стола всеки път, когато се качат в колата. Също 99% са убедени, че столчето за кола на детето им е монтирано правилно, а 85% знаят кои са факторите, които показват, че е време да преместят детето в по-голямо столче. Родителите в тази група избират стол за детето си на база на оценките от тестовете за безопасност (краш тестовете), ползват специализирани източници на информация за детска безопасност в автомобила и биха отделили средно над 550 лв. за такава покупка.
Отговорните: 35% (индекс между 77 и 90) – това са разумни родители, които
по принцип спазват правилата и препоръките, но темата за безопасността на децата не е основен приоритет за тях. Те допускат някои грешки, но не умишлено, а по-скоро защото понякога не си дават сметка за рисковете от определен тип поведение. 92% от тях возят детето си в стола всеки път, когато се качат в колата, 86% са сигурни, че столчето за кола на детето им е монтирано правилно, а 53% знаят кои са факторите, които показват, че е време да преместят детето в по-голямо столче. Избират стола за кола на база на комбинацията от оценките от краш тестовете и възможността да се ползва дълго време. Използват търсачки и социални мрежи като източници на информация за детска безопасност в автомобила и биха отделили средно 390 лв. за стол.
Небрежните: 26% (индекс между 46 и 76) – това са родители, които
подценяват важността на правилата и препоръките за безопасност. От време на време, а в някои случаи често, допускат грешки при превозването на децата си. Те са по-слабо информирани, но и не търсят информация целенасочено. 55% от тях возят детето си в стола всеки път, когато се качат в колата. 47% са сигурни, че столчето за кола на детето им е монтирано правилно, но само 25% знаят кои са факторите, които показват, че е време да преместят детето в по-голямо столче.
Избират стола за кола основно според възможността да се ползва дълго време. Все пак част от тях се съобразяват и с оценките от краш тестовете. Най-често ползват търсачки и социални мрежи като източници на информация за детска безопасност при превозване в кола. Всеки трети сред тях обаче не знае къде може да открие такъв тип информация. Биха отделили средно 300 лв. за стол.
Безотговорните: 13% (индекс под 45) – това са родители, които с поведението си
застрашават регулярно здравето и живота на децата си. Едва 6% от тях казват, че возят детето си в стол всеки път, когато се качат в колата, само 7% са сигурни, че столчето за кола на детето им е монтирано правилно. Почти два пъти повече (13%) знаят кои са факторите, които показват, че е време да преместят детето в по-голямо столче. Същевременно обаче те биха отделили средно 430 лв. за стол за кола и се ръководят в голяма степен от оценката от тестовете за безопасност при избора на стол. С други думи – те са относително добре информирани, продуктите, които ползват са качествени, но поведението им – крайно рисково и вероятно мотивирано от вярването, че „за пет минути в колата нищо не може да се случи“.
ВАЖНО Е ДА ЗНАЕМ, ЧЕ:
20 деца са загинали в България през 2019 г., возейки се в автомобил. Повече от 600 са ранени. Над 60% от всички пътно-транспортни произшествия се случват в населени места.
Пътните инциденти се случват както на къси, така и на дълги разстояния, в градска и извън градска среда, затова децата трябва да се возят в столчета, които отговарят на възрастта, ръста и килограмите им, инсталирани са правилно, пасват добре в автомобила и се използват правилно всеки път.
Резултатите от проучването показват, че
небрежността в поведението на родителите се увеличава (тоест индексът е по-нисък), когато детето пораства, когато времето за пътуване с автомобил средно на ден е кратко – около 30 минути, при семейства, които нямат достатъчно или не желаят да отделят средства за столче, както и когато семейството живее в по-малко населено място.
Отговорните родители са информирани за правилата и препоръките за превозване на деца, в по-голямата си част са наясно с оценката за безопасност от краш тестове, когато избират столче за кола, биха отделили средства за качествен стол за кола, т.е. над 500 лв., и
избират безопасността пред показността – склонни да платят повече за детско столче, отколкото за детска количка.

Българското законодателство задължава родителите да поставят в автомобила столчета за кола, в които да превозват децата си, ако децата са до 12-годишна възраст (или под 150 см). Към настоящия момент обаче
6 от 10 родители не знаят за тази разпоредба.
Посочилите верен отговор (37%) са родители, които не допускат изключения от правилата за возене на деца в автомобил, избират стол най-вече на база на резултатите от краш тестовете, ползват специализирани източници на информация за детската безопасност и биха отделили над 500 лв. за стол за кола.
Според най-новите регулации,
децата до 15-месечна възраст трябва да се возят обратно на посоката на движение. Специалистите препоръчват да се возят така поне до 4-годишна възраст. Проучването обаче показва, че
8% от родителите изобщо не биха возили детето си обратно на движението, а 65% - биха го возили до 1-годишна възраст. Хората в тази група като цяло обаче са по-небрежни по отношение на безопасността на детето в колата и допускат изключения при превозване – не слагат детето в стола или не го закопчават, избират стол най-вече според цената и биха отделили за стол за кола до 300 лв.
ВАЖНО Е ДА ЗНАЕМ, ЧЕ:
В най-сигурните столчета с монтаж по посока на движението при 100 катастрофи 40 деца ще загинат или ще бъдат тежко ранени, а в най-сигурните столчета с монтаж обратно на посоката на движението, при 100 катастрофи 8 деца ще загинат или ще бъдат тежко ранени.
Липсата на информация, освен че в някои случаи води до законови нарушения – например, ако родителите махнат столчето от колата твърде рано, носи и значителни рискове:
- 32% от родителите не са наясно какви краш тестове е преминало столчето, тоест не знаят дали столчето в действителност би защитил детето им при инцидент;
- 22% от родителите не са сигурни кога да преместят детето в по-голямо столче, тоест възможно е да „прескочат“ този момент и така да създадат предпоставки за нараняване при катастрофа;
- 11% от родителите не са сигурни, че столчето е монтирано правилно, което увеличава шансовете детето да се нарани, докато шофираме, дори без катастрофа;
- 11% от родителите не са сигурни, че столчето е подходящо за възрастта/размерите на детето, което води до значителни рискове в случай на произшествие.