Сред множеството митове около столчетата с удължено ползване обратно на движението има един, който е особено тревожен, защото не се отнася до комфорта, а до безопасността. Това е страхът, че пътувайки на обратно и с по-малко място за краката, те могат да се счупят при катастрофа. Колко е верен този широко разпространен страх?
Какво може да доведе до счупване на краката?
Разбира се, ударът на краката в твърда повърхност.
При катастрофа или рязко спиране всички хора и предмети вътре в колата продължават да се движат в същата посока и със същата скорост, с която се е движила колата до момента на удара.
В този момент, тялото на детето се държи от коланите, но независимо от посоката, в която то се вози, краката се придвижват в същата посока, в която се движи и главата. Когато детето се вози обратно на движението, главата е обезопасена и защитена от облегалката на столчето и няма да претърпи сериозни наранявания, но какво се случва с краката?
Те първо се прибират към тялото, след което се връщат обратно. Погледнете този краш тест:
Виждате, че в момента на удара краката нямат съприкосновение с никаква повърхност. Едва при връщането им обратно в изходна позиция, те биха могли да се счупят, но само ако и столчето също се върне назад. А това е нещо, което няма как да стане при повечето такива столчета (стига да са правилно монтирани!), тъй като те имат специфични защитни елементи, които възпрепятстват това движение.
Счупените крака са една от най-често срещаните травми от катастрофи при возене по посока на движението
Причината е съвсем проста: когато детето се вози напред, при челен удар главата и краката следват движението на колата напред. По този начин краката се изтласкват напред и се удрят в предната седалка с огромна скорост.
Когато тестват столчета за кола, експертите се фокусират главно върху последиците за главата и врата. При краш тестовете за одобрение на столчета се следи главата да не надхвърля т.нар. „линия на удара“. Тази линия маркира къде е предната седалка на автомобила. Тоест всичко, което излиза извън нея, ще се удари директно в предната седалка. При столчетата по посока на движението краката почти винаги я пресичат.
Според
проучване на Детската болница във Филаделфия долните крайници (краката) са сред най-често нараняваните области на тялото на деца, возещи се в столчета по посока на движението, като представляват 28% от техните клинично значими наранявания.
Резултатите показват, че нараняванията под коляното са най-чести, особено на пищяла/фибулата, и в по-голямата част от случаите възникват поради взаимодействие с облегалката на предната седалка. Тези наранявания възникват предимно при челни удари (статистически най-често срещаните), въпреки че взаимодействието с облегалката на предната седалка е наблюдавано и при други видове катастрофи.
И накрая: удар със сила, която би причинила контузия на краката на дете, возещо се на обратно, би довел до много по-сериозни наранявания на врата на дете, возещо се напред. Тези наранявания обикновено са необратими, а понякога дори фатални. Ако трябва да избирате между евентуален счупен крак и вътрешно обезглавяване, кое бихте предпочели за детето си?